Jaha, nu är det konstaterat, jag kan lägga skulden på mina föräldrar ifall jag inte lever länge. Varför då tänker ni väl nu?
Jo, hörde på radion imorse att det har gjorts undersökningar sen 30-talet om mjölkens inverkan på diverse saker. Man har ju påstått att mjölk och mjölkprodukter skall vara skadligt, man blir förkalkad och vet inte allt vad dom sagt. Men nu har dom kommit fram till att dom barn som har druckit mycket mjölk, eller ätit andra mjölkprodukter med hög kalkhalt lever längre. Skulden som mina föräldrar har i det hela då? Jo, de har BEGRÄNSAT MITT MJÖLKDRICKANDE TILL EN LITER PER DAG. Jo, det är sant, bara en liter per dag fick jag. På morgonen skrev mamma mitt namn på ett mjölkpaket, och den skulle räcka hela dagen. Det var tufft det.
Än idag kan jag få sånt mjölkbehov att det känns som om jag skall börja klättra uppför väggarna om jag inte får mjölk just här och nu. Så ni förstår att utlandsresor till vissa ställen inte är nåt för mig *S*.
Helén
28 juli 2009 21:11
heeij..hahahaha..jaadu, du e goo du. en riktigt egen kossa skulle ju du ha.. de hade varit nåt.
Hörru, hur gick de med grannen åså.. bidde ju nyfiken. Jag e inget speciellt för alkohol heller.. å inte familjen överhuvudtaget, inget speciellt iaf...nog kan man ta nåt IBLAND.. inte ens 2ggr per år, å då är det minimalistiskt..nee, ganska onödigt faktiskt.
Hoppas allt är bra annars? Kram på dej. helén.
http://helanshala.blogspot.com
Viktoria
28 juli 2009 21:32
ojojoj, jag dricker inte mjölk...
Har aldrig gjort.
Annmi
30 juli 2009 10:30
Ojsan...Jag som inte dricker mjölk alls!
Gunilla
31 juli 2009 22:51
Va, är det verkligen sant att du inte fick dricka så mycket mjölk du ville?
Konstigt.
Verkar finnas folk som inte dricker mjölk överhuvud taget.
Min särbos syster t.ex dricker inte heller mjölk.
Mjölk som är såååå gott :D
Kan man bara inte vara utan.
Bodde jag på en bondgård skulle jag nog dricka upp varenda droppe :)
Finns dom som är allergiska mot olika saker oxå iofs, då kanske det inte är så bra med mjölk?
Kram/
Gunilla
http://gunillaskatter.blogg.se
Reneth
31 juli 2009 22:53
Haha då lever du säkert riktigt länge, för en liten om dagen det är inte illa. Värre är det för mig för jag dricker inte mjölk. Jag tycker det smakar pecka..fil och ost klarar man sig länge på :)
Kramis
Reneth
http://www.svenssonstassavtryck.se
Paula i pörtet
7 augusti 2009 15:27
Ojsan, här hade jag en del att läsa ikapp! Börjar förstås från början, där jag senast läste....men en liter om dagen? Dricker du det även nu? En läkare lurade i mig att jag säkert var laktosintolerant eftersom jag hade ont i magen. Jag slutade med mjölkprodukter i över tio år, utan någon nämnvärd skillnad! Sen gjorde jag av annan anledning en undersökning och där framkom att dom testat även laktos och att jag inte alls var intolerant! Snopen blir man, nu dricker jag mjölk, men bara till frukost och gröt, det blir väl ett par deciliter om dagen. Nu läser jag vidare om dina kollohundar..
http://paulaz.se